Annons

Annons

Annons

Coronaviruset

Trångt och bråkigt på kajen i Nynäshamn i helgen – nu införs trygghetsvärdar inför midsommar: ”Kan dämpa stämningen lite”

Under den gångna helgen var det trångt på kajen i Nynäshamn och stundtals blev stämningen hetsig mellan resenärerna, enligt en person på plats. Vis av erfarenheterna sätter Region Stockholm nu in trygghetsvärdar för att inte samma sak ska hända igen.

Text

Det var trångt på kajen i Nynäshamn på lördagsförmiddagen. Till vänster Claes Keisu, presskommunikatör på trafikförvaltningen i Region Stockholm. Foto: Läsarbild/Henrik Lindstedt

Annons

På lördagsförmiddagen var kajen i Nynäshamn proppfull med skärgårdsresenärer som ville ut och njuta av det vackra vädret. Kön till båtarna ringlade lång och enligt en person på plats som NP pratat med blev stämningen stundtals hetsig när människor började bråka om vem som var först.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan