Se sändningen från Expressen TV här:
Inbäddat innehåll
Ibrahim Baylan (S), näringsminister, Karin Johansson, Svensk Handel, och Johan Carlson, generaldirektör vid Folkhälsomyndigheten, höll på fredagen en extrainsatt pressträff om årets julhandel.
Annons
Annons
De konstaterade att det inte kommer bli en vanlig jul.
– Det är inte tiden för det sociala flanerandet i köpcentrum, även om vi gärna vill ha besök i landets alla butiker. Gå inte hela familjen för att handla mat – skicka en. Vi har mycket vi kan göra, det är de små, många små sakerna som tillsammans blir den stora effekten. Fortsätt handla – men gör det med omsorg, säger Karin Johansson.
Rådet är att sprida ut julshoppingen och börja redan nu. Med restriktioner om att besöka butiker spås julhandeln förflyttas till internet.
– Sannolikt kommer en större handeln än vanligt förekomma på nätet. Det löser inte problemet. Trängsel flyttas till utlämningsställen, konstaterar Johan Carlson.

Näringsminister Ibrahim Baylan (S) håller en extrainsatt pressträff med Svensk Handel idag. Foto: Stina Stjernkvist / TT
Bild: TT