Annons

Annons

Annons

Coronaviruset

Nynäshamns IBK har klarat sig igenom pandemin – redo för ny säsong: ”Blir kul att få träffa publiken igen”

Med sina totalt 14 lag i seriespel fortsätter Nynäshamns IBK att vara en av kommunens största idrottsföreningar. Denna helg är det dags för seriepremiärer – och för klubbens damlag att ta klivet upp till division 2.

Text

Nynäshamns IBK:s damlag hann endast spela fyra matcher innan säsongen 2020/2021 ställdes in. Nu startar säsongen 2021/2022. Foto: NIBK

Annons

Coronapandemin har inneburit en svår utmaning för många idrottsföreningar i Nynäshamns kommun och övriga Sverige. Generellt har föreningarnas intäkter minskat. Det har också funnits en oro för att oregelbundna tränings- och matchuppehåll ska leda till att barn och ungdomar slutar att idrotta.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan