Annons

Annons

Annons

Nynäshamn

Om krisen kommer: Så många skyddsrum finns i Nynäshamn – ”Tätorterna har störst hotbild”

Vi är vana vid att mobilnätet fungerar, att matbutikerna är öppna och att vi kan googla en fråga på några sekunder. Men vad gör man om allt det där har slagits ut?
– Bara att fundera på kriser är bra, det ökar beredskapen, säger Nynäshamns kommuns säkerhetssamordnare Madeleine Lundgren.

Text

Är du beredd om krisen kommer? Säkerhetssamordnare Madeleine Lundgren berättar om hur man kan förbereda sig. Foto: Helene Skoglund, Lars Ljungmark

Annons

Kris. Det låter allvarligt. Och det kan det vara. Men oavsett om det handlar om ett långvarigt strömavbrott, en översvämning, en pandemi som förändrar vardagen, en hackerattack mot Coops IT-system eller ett krigshot, är det viktigaste beredskapen.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 119 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på nynashamnsposten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan