Annons

Annons

Annons

Nynäshamn

”Tvärförbindelsen är nödvändig” – regeringen fattar beslut i vår

Tvärförbindelse Södertörn är nödvändig för att kunna flytta över godstransporter från väg till sjöfart. Det är bara ett skäl till varför länken behövs, menar företrädare för Södertörnskommunerna i ett brev till infrastrukturministern.

Text

På flera ställen planerar Trafikverket att bygga passager både över och under den nya vägen för att göra det lättare för djur och människor att röra sig fritt i området. Illustration: Trafikverket

Annons

Väg 259 på Södertörn är en av länets mest olycksdrabbade sträckor. Därför har Trafikverket fått i uppdrag att bygga en ny, säkrare väg i området. Den föreslagna Tvärförbindelse Södertörn är en ny sträckning av vägen som går mellan E4/E20, vid Kungens kurva via Flemingsberg, till väg 73 vid trafikplats Jordbro i Haninge.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan