Annons

Annons

Annons

Ornö

Frida slår ett slag för skärgårdsnatur och tantrock på nya albumet

Lundell, Thåström, Winnerbäck, Young och Springsteen. Manliga rockartister som står bredbenta på scen i kläderna de kom i och sjunger om Livet finns det gott om. Desto färre är de kvinnliga motsvarigheterna – något musikern Frida Franzén vill ändra på.

– Ja, jag skulle vilja ser mer av det, säger Ornöbon.

Text

Det var när Frida Franzén som vuxen började lyssna på musiken hon gillade i yngre tonåren hon hittade sitt eget uttryck. Det handlar om en svensk vistradition och exempelvis Lisa Ekdahl men också klassisk ”gubbrock” med Ulf Lundell och Thåström. I maj släpper hon albumet ”Visdom om år”.

Bild: Privat

Annons

Det låter väldigt mycket Ulf Lundell om Frida Franzéns nya singel ”Törst”, den första av tre som kommer ut under vintern och våren innan albumet 26 maj. Att rockpoeten är en av Ornösbons stora inspirationskällor råder det inga tvivel om.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan