Annons

Annons

Annons

Hacktorp - Rappsta

El populäraste programmet – men fortfarande få sökande till gymnasiet

Till hösten börjar något fler elever på Nynäshamns gymnasium jämfört med förra året. Samtidigt finns det många fler platser att fylla.

– Vi måste hitta något som gör att gymnasiet blir mer attraktivt, menar Mikael Persson (L), ordförande i näringslivs- och arbetsmarknadsnämnden.

Text

Foto: Rebecka Uhlin/TT Elprogrammet är populärt att söka till på Nynäshamns gymnasium.

Annons

Jämfört med förra året är det totalt sexton fler elever som har sökt och blivit antagna till Nynäshamns gymnasium. Störst ökning har det blivit inom elprogrammet, som har totalt 26 sökande vilket är tio fler än förra året. I år har elprogrammet utökat med en inriktning, elteknik har numera fått sällskap av inriktningen dator- och kommunikationsteknik. Även ekonomiprogrammet och naturprogrammet har något fler sökande jämfört med förra året.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 119 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på nynashamnsposten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan