Annons

Annons

Annons

Raffinaderiet - Norvik

Nu flyttar matimportören Fontana till Norvik – hamnchef: ”Tror på en snöbollseffekt”

På onsdagen invigde Fontana Food, som importerar fetaost, olivolja och annat till medelhavsköket, sin nyetablering i Norviks hamn. Flytten innebär att varorna kommer att gå direkt från hamnen till livsmedelskedjorna i stället för att mellanlanda i Tyresö.

Text

Invigning av Fontanas etablering i Norviks hamn. Fr v Harry Bouveng (M), kommunstyrelsens ordförande Nynäshamn, Arthur Hanssen, logistikchef på Fontana Food, Thomas Andersson, vd Stockholms Hamnar och Javier Sangüesa, vd Euroglobe.

Bild: Carina Albin

Annons

– Det här är en idé vi har haft länge och det känns fantastiskt att äntligen få sätta planerna i verket, säger Arthur Hanssen, logistikchef på Fontana Food, och log ikapp med solen under invigningen i Norviks hamn.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan