Annons

Annons

Annons

Centrala Nynäshamn

Frälsningsarmén lägger ner – efter 108 år: ”Sorgligt”

Efter 108 år lägger Frälsningsarmén ner sin verksamhet i Nynäshamn. Medlemmarna är för få och gamla för att orka driva kyrkan, säger ansvariga Irene Hällberg. Samtidigt tycker hon att de avslutar med flaggan i topp.

– Man kanske ska sluta när det är som bäst!

Text

Irene Hällberg har varit ansvarig i Frälsningsarmén i Nynäshamn de senaste tre och ett halvt åren, och har nu varit med och tagit beslutet att lägga ner verksamheten.

Bild: Linn Anglerfjord

Annons

Endast sex personer är medlemmar i Frälsningsarmén i Nynäshamn i dagsläget, och av dem är det bara tre som aktivt är engagerade. En av dem är Irene Hällberg som är verksamhetsansvarig. Beslutet att lägga ner var inte lätt, men det var dags, säger hon.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 119 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på nynashamnsposten.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan