Annons

Annons

Annons

Insändare
Ständig stress för personalen i äldreomsorgen

Fackförbundet Kommunal skriver i en insändare om dess medlemmars utmaningar med att jobba i äldreomsorgen.

Text

Detta är en insändare.Åsikterna är skribentens egna.

"Sveriges undersköterskor och vårdbiträden vittnar i stället om en ständig stress och tidspress", skriver Kommunal.

Bild: Gorm Kallestad/TT

Annons

Att arbeta inom äldreomsorgen är både meningsfullt och roligt, när förutsättningarna finns. Det gör de inte idag. Sveriges undersköterskor och vårdbiträden vittnar i stället om en ständig stress och tidspress som tar bort arbetsglädjen och ökar risken för omfattande hälsoproblem. Krisen i äldreomsorgen är inget framtida hot – den är här och nu.

Kronisk underbemanning. Medlemmarna i Kommunal tar ansvar, vad gör politiken? Ni skär ned, vi springer fortare.

Annons

Annons

Vi i Kommunal ger nu ansvariga politiker i Nynäshamns kommun tre frågor som ni bör kunna svaret på ifall ni har respekt för personalen, deras insatser och yrkesskicklighet.

Vad händer när en kollega är sjuk? Det handlar om ifall det ordnas vikarie, eller förväntas personalen jobba dubbelt så fort eller uteblir omsorgen?

Vems är ansvaret när arbetstagare inte hinner med? Har ni koll, eller har kommunen överlämnat ansvaret för bemanning till undersköterskorna? Och de förväntas bara springa fortare.

Hur många brukare ska varje personal ansvara för på natten, på de äldreboenden ni ansvarar för?

Det räcker nu. Medlemmarna i Kommunal ska inte ta politikernas ansvar. Höj bemanningen.

Kommunal Sydost Team Nynäshamn tillsammans med arbetsplats- och skyddsombud och medlemmar

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan