Nynäshamns TK har i samarbete med kommunen inbjudit seniorer 60+ att träna och spela tennis till subventionerad kostnad. Att spela tennis innebär en lagom dos av motion och socialt umgänge – en stunds fika efter träningen uppskattas. Man kan se det som en investering i äldres totala välbefinnande.
Tennisklubben har sedan tidigare en stor veteranverksamhet och detta är en naturlig utveckling som blev möjlig via kommunens intensioner. Många som nappat på erbjudandet är nybörjare och de får gratis tennislektioner av klubbens duktiga tränare.
Annons
Annons
De som spelat tidigare går direkt in i grupper som spelar veterandubbel på förmiddagarna under veckodagarna. Det viktiga i projektet är man trivs och utvecklas i tennisen och känner sig hemma i NTK.
Anders Gurén, Nynäshamns Tennisklubb