Annons

Annons

Annons

Parasport

Claes ordnade unik segling till Landsort: ”Ett äventyr”

Som läkare har Claes Hultling jobbat med ryggmärgsskadade nästan hela sin karriär, efter att han själv var med om en olycka och blev rullstolsburen. Nu har han sjösatt ett projekt som kombinerar det arbetet med sin stora passion: segling!

– Det var första gången i deras liv de över huvud taget var i närheten av en segelbåt. Desto roligare att flera av dem blev bitna!

Claes Hultling, 70, har åkt båt och seglat i hela sitt liv. Nu vill han hjälpa andra rullstolsburna att få uppleva samma sak.

Bild: Linn Anglerfjord

Annons

NP möter upp läkaren Claes Hultling vid Ankarudden på Torö en solig förmiddag i juli. Där rullar han ur sin rullstolsanpassade bil, ut på bryggan och sedan ombord sin rullstolsanpassade motorbåt, för att ta oss ut till Landsort. Båten är utrustad med allt ifrån en rullstolshiss till rullstolsanpassad toalett. Det sistnämnda installerades speciellt inför Claes Hultlings senaste projekt: LOVA - Segla högre, en anordnad eskadersegling för personer som lever med ryggmärgsskada.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan